دکوراسیون اداری


دکوراسیون اداری، یک رکن اساسی در ایجاد هرگونه فضای زیبا و لوکس اداری از جمله یک اتاق مدیریت لاکچری است. وجود فضای زیبا و دلچسب در محل کار باعث می شود تا انرژی و انگیزه بیشتری برای فعالیت های روزمره وجود داشته باشد. هدف دکوراسیون صرفاً به زیبایی و بهبود وضعیت بصری و ظاهری فضای اداری محدود نمی شود، بلکه نیازها و اهداف کاربران را هم پوشش داده و محیط را برای استفاده های متنوع افراد سازگار می کند.

دکوراسیون داخلی در اصل استفاده صحیح و بهینه از مجموعه عوامل موثر دکوراسیون مانند رنگ، نور، بافت، فرم ها و ایجاد هماهنگی در فضای داخلی اتاق است. در دکوراسیون اداری موارد فنی مانند قطر دیوارها و جانمایی ستون ها، فضاهای اصلی و فرعی، جهت و میزان تابش نور به داخل و غیره اهمیت زیادی دارند و همواره در طرح های پیشنهادی طراحان این عوامل مدنظر قرار می گیرد.

برای داشتن یک دکوراسیون اداری لاکچری نیاز است حتماً از دانش و تجربه یک دکوراتور داخلی حرفه ای استفاده کرد. دکوراتورها با توجه به سبک و اصول طراحی داخلی، بهترین مکان را برای اجزای مختلف مبلمان اداری مانند میز مدیریت، نیم ست اداری، میز کنفرانس، کتابخانه و اکسسوری های اداری لاکچری توصیه می کنند به گونه ای که هارمونی و توازن به بهترین شکل در محیط ایجاد شود.

دکوراسیون در بسیاری از حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله دکوراسیون داخلی فضاهای مسکونی، تجاری، رستوران‌ها، دفاتر کار و فضاهای عمومی. ما در این متن، به بررسی مفهوم و کاربرد دکوراسیون اداری و ویژگی های آن می‌پردازیم.

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟


هرچند طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی هر دو هدف شان زیباتر کردن فضای داخلی اتاق است اما در حقیقت هر یک روند منحصر به فرد خود را دارند. دکوراسیون اداری به مبلمان کردن و زیباسازی فضای کاری با استفاده از وسایل زیبا می پردازد. در حالی که طراحی فراتر از آن بوده و با نقشه کشی، ساخت و ساز و تغییراتی در کاربری یا طرح اصلی اتاق می تواند همراه باشد. بعنوان مثال بازسازی یا برداشتن یک دیوار و ساخت دیواری جدید، جابه جایی اتاق ها و مواردی از این دست تماماً بر عهده طراح داخلی است.  

طراحان دکوراسیون که به آنها دکوراتور هم گفته می شود، فعالیت شان تازه پس از اتمام  کارهای مربوط به ساخت و ساز و بازسازی، شروع می شود. ایجاد هماهنگی و توازن بین المان های مختلف یک دفتر کار اعم از رنگ وسایل و دیوارها، اجزای مختلف مبلمان اداری، چیدمان آنها به شکلی خلاقانه و زیبا بر عهده طراح دکوراسیون داخلی است.

این امکان وجود دارد که یک طراح داخلی به هنر و دکوراسیون داخلی هم علاقمند باشد و آن کار را هم انجام دهد. اما یک دکوراتور نمی تواند کار طراح داخلی را انجام دهد زیرا این کار نیاز به تخصص و تحصیلات خاصی دارد. بزرگترین مبحث در طراحی داخلی بر نقشه کشی فضا و تجزیه و تحلیل دقیق آن متمرکز است. طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، ترسیم، برنامه ریزی فضایی، طراحی مبلمان، معماری رنگ ها و پارچه ها، بافت ها و اشکال، از جمله مواردی است که یک طراح داخلی باید به آن اشراف کامل داشته باشد.

بنابراین اگر به دنبال تغییرات جزئی در سبک چیدمان مبلمان اتاق کار تان یا تغییر رنگ، نورپردازی ویا تغییر دیوارپوش های آن هستید، لازم است از یک دکوراتور اداری متخصص و متبحر کمک بگیرید. این افراد می توانند در انتخاب مبلمان مطابق با سبک دکوراسیون و سلیقه تان نیز به شما کمک کنند.  


در طراحی دکوراسیون اداری لاکچری چه مواردی را باید لحاظ کرد؟

دکوراسیون اداری و زیبایی محیط کاری در جذب مخاطبین و تحت تاثیر قرار دادن آنها بسیار مهم است. در اولین گام باید اینطور فکر کنیم که اگر ما به جای ارباب رجوع یا مشتری سازمان بودیم، با ورود به دفتر مدیریت، بهتر بود چه قسمت و چه چیزی توجه ما را به خودش جلب کند؟ احتمالاً  دکوراسیون زیبا و نحوه چیدمان مبلمان و بیشترین توجه را به خود جلب می کند.

برای داشتن یک دکوراسیون اداری لوکس و تاثیر گذار همواره لازم است تا اصول مهمی که در پایین نام برده می شود را مد نظر قرار دهید.


ایجاد نقطه کانونی در دفتر کار

یکی از مهم ترین قسمت ها در دکوراسیون، شناسایی و کار با نقطه کانونی دفتر کار است. نقطه کانونی در اصل قسمتی است که به محض ورود، نگاه را به خود جلب می کند و توجه بیننده را به سایر قسمت ها به حداقل می رساند. بقیه دکوراسیون به نوعی به نقطه کانونی وابسته است و برای همین به آن نقطه تاکید هم می گویند.

در یک دفتر کار و اتاق مدیریت نیز اغلب یک دیوار به عنوان کانون و مرکز توجه در نظر گرفته می شود. این دیوار بصورت خلاقانه و با استفاده از المان های مختلفی مثل کاغذ دیواری یا دیوارپوش چوبی، شومینه، پنجره های قدی و بزرگ، کتابخانه، قفسه های توکار، تابلوهای شکیل و بزرگ و غیره تزئین می شود. قرار دادن یک میز مدیریت کلاسیک در مقابل چنین دیواری می تواند ایده خوبی باشد زیرا ابهت و زیبایی میز را دو چندان نشان می دهد.

نورپردازی متمرکز و زیبا روی این دیوار می تواند یکی از بهترین ایده ها و راهکارها برای جذابیت بیشتر دیوار کانونی اتاق مدیریت باشد. به عنوان نمونه برای درک بهتر دیوار کانونی، به قسمت پروژه دفتر وکالت تهران مراجعه کنید.  

دکوراسیون اداری لاکچری و دکوراسیون اداری لوکس

در دکوراسیون اداری، باید یک نقطه یا دیوار کانونی انتخاب کرد

دقت در انتخاب رنگ مناسب برای دفتر کار

رنگ از جمله عواملی است که به طور ناخودآگاه بر روی مغز ما و در نتیجه عملکرد ما تاثیر می گذارد. به همین دلیل رنگ هایی که در اتاق کار استفاده می شود می تواند تاثیر زیادی در روحیه و بهره وری افراد داشته باشد. رنگ دفتر کار می تواند احساس آرامش، اعتماد به نفس، اطمینان یا بالعکس تنش، احساس خطر و نگرانی را به افرادی که در اتاق مشغول به کار هستند و یا مشتریانی که به آنجا مراجعه می کنند، تلقین کند.

رنگ ها نشان دهنده برند و اعتبار شما هستند و یک رویکرد خاص برای جلوه بیشتر داشته های تان. از خیلی سفید نشان دادن اتاق کارتان اجتناب کنید. اگر تمایل دارید از رنگ های خنثی استفاده کنید، حتماً از عوامل دیگری مانند فرش، گیاهان تزئینی، آثار هنری و مبلمان رنگی برای توازن و هماهنگی بیشتر استفاده کنید.

استفاده از آبی، سبز و خاکستری در المان های مختلف دکوراسیون اداری لوکس مثل فرش، مبل، تابلو و غیره می توانند آرامش، تمرکز و کاهش تنش را ایجاد کنند. هرچند آبی تیره در رنگ دیوار می تواند اثر عکس داشته و حالت محیط را افسرده کند. در کنار این رنگ ها بهتر است از رنگ های گرمی مثل رنگ چوب، قرمز، نارنجی و زرد برای افزایش انرژی محیط استفاده کرد. دکوراسیون شرکت معدنی سیرجان می تواند مثال خوبی برای این گزینه باشد.

قرار دادن ترکیبی از رنگ های محرک و آرامش بخش در کنار هم می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای دکوراسیون اتاق مدیریت باشد. مهم است که همواره این رنگ ها را در تعادل و توازن نگه دارید. در مورد استفاده از رنگ های قوی مانند قرمز و نارنجی همیشه محتاط باشید.

برای بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق از رنگ های روشن استفاده کنید و چنانچه فضای کافی و بزرگی برای اتاق مدیریت دارید، می توانید از رنگ های تیره تر نیز استفاده کنید. بهتر است رنگ تیره را در اتاق هایی استفاده کنید که نور طبیعی زیادی دارد و بالعکس برای چنین اتاق هایی از رنگ های روشن پرهیز کنید.


انتخاب مبلمان اداری باکیفیت و متناسب با دکوراسیون

کیفیت خوب و ارگونومیک بودن مبلمان دو عامل مهمی هستند که باید در اولویت انتخاب مبلمان اداری باشد. این که میز مدیریت چه ارتفاع و ساختاری داشته باشد یا صندلی دارای چه ویژگی هایی ارگونومیکی باشد، باید اصلی ترین عامل در خریدن یا نخریدن آن باشد. زیرا به عنوان مثال اگر شیک ترین صندلی مدیریتی یا صندلی کنفرانس را تهیه کنید که دارای فوم مناسب نباشد یا اصول ارگونومیک در آن رعایت نشده باشد، ارزشی نداشته و افراد دچار خستگی و اغلب آسیب های جسمانی می شوند.

همچنین لازم است که رنگ مبلمان اداری متناسب با رنگ کلی دکوراسیون اداری لاکچری تان و در هماهنگی با رنگ دیوارها و کفپوش ها باشد.


استفاده از اکسسوری ها، تابلوهای تزئینی مناسب و گیاهان تزئینی

استفاده از اکسسوری های لاکچری و تابلوهای نفیس جزو لاینفک دکوراسیون اداری لاکچری است. به جای تغییر دیوارپوش یا نصب کاغذ دیواری های شیک که زمان و هزینه زیادی را نیاز دارد، به راحتی می توان با نصب یک تابلوی بزرگ شیک، یک دیوار را از سادگی خارج کرد. برای محیط های کاری استفاده از تابلوهایی که به نوعی نشانه ای از لوگو یا حوزه کاری سازمان است امری متدوال و رایج است. نکته مهم این است که رنگ و تم تابلوها باید همواره در هارمونی و متناسب با دکوراسیون و سایر المان های اتاق باشد.

اکسسوری های مختلف می توانند در زیبایی اتاق مدیریت تاثیر به سزایی داشته باشند. بنابراین هرگز از استفاده آنها چشم پوشی نکنید. همچنین وجود گیاهان سبز و گل های زیبا در محیط کاری تاثیر مثبتی بر حال و خلق و خوی کارکنان دارد. القای حس طراوت و شادمانی و کاهش استرس از اثرات خوبی است که گل ها و گیاهان می توانند در یک محیط کاری برای افراد ایجاد کنند.


استفاده از نورپردازی های زیبا

بدون نورپردازی مناسب، نمی توان زیبایی و منحصر به فرد بودن حتی لاکچری ترین دکوراسیون ها و مبلمان ها را به خوبی نشان داد. نورپردازی بخش جدانشدنی از یک دکوراسیون اداری لاکچری است. امروزه انواع زیادی از چراغ های جذاب و زیبا برای دکوراسیون در بازار می توان پیدا کرد. برای احساس آرامش و راحتی حین کار کردن، لازم است که نور کافی در اتاق وجود داشته باشد. نور زیاد یا نور کم هر دو اثری مخرب در جسم و روان افراد دارند و بنابراین در زمان طراحی دکوراسیون، باید این مسئله مهم را در اولویت قرار داد.


سخن پایانی:

در این مقاله سعی کردیم اهمیت دکوراسیون اداری لوکس و تفاوت آن با طراحی داخلی را شرح دهیم و مواردی که برای داشتن یک دکوراسیون اداری خوب لازم است رعایت شود را توضیح دادیم. شرکت ایپکا همواره با بهره گیری از دانش و تجربه خود زیبایی را به دفتر کار مشتریان خود برده است که نمونه هایی از آنها را می توانید در قسمت چیدمان شما ببینید.