کردنزا


کردنزا یک کمد جادار و کشیده است با ارتفاعی کمتر از 90 سانتیمتر که معمولا پایه های کوتاه دارد. به صورت معمول افقی روی زمین قرار می گیرد و برای تعیین ارتفاع آن به ارتفاع میز مدیریت توجه می شود. کردنزا با نام های مختلفی مانند بوفه مدیریتی یا کتابخانه کوتاه نیز شناخته می شود. کردنزاها در انواع و طرح های مختلف تولید می شوند؛ برخی از آنها کشودار هستند و برخی دیگر درب های قفل دار دارند. این کتابخانه چوبی کوتاه را می توان با انواع چوب های متداول و روکش های چوبی طراحی کرد و ساخت. در طراحی آنها معمولاً توجه ویژه ای به سبک و مدل مبلمان اداری اتاق مدیریت و موارد استفاده آن می شود.

کردنزا با فایل های اداری و بوفه متفاوت است.

بوفه بیشتر با هدف نگهداری ظروف و تزئینات دکوری است که معمولاً شیشه های بزرگ داشته و داخل آنها مشخص است. در شرکت ها و ساختمان های اداری، بوفه ها را اغلب در اتاق های رسمی قرار می دهند و ارتفاع آنها به اندازه قد انسان است. فایل های اداری نیز به منظور نگهداری پرونده ها و زونکن ها است که با تعداد مشخصی طبقه و با ارتفاع استاندارد ساخته می شوند که به دلیل استفاده مکرر، آنها را در حدود قد انسان می سازند. 

به واسطه قد بلند فایل های اداری، به طور معمول آنها را در فضاهایی قرار می دهند که کمتر دست و پاگیر باشد. در بیشتر مواقع افراد ترجیح می دهند داخل فایل های اداری دیده نشود زیرا به واسطه وجود پرونده های مختلف اداری، ظاهر زیبایی ندارد. اما کردنزاها کابینت های چوبی کوتاهی هستند که معمولاً در معرض دید قرار داده می شوند و خیلی از مواقع روی آنها محلی است برای قرار دادن تندیس ها و مجسمه ها.

چه محل هایی مناسب قرار گرفتن کردنزا است؟

به طور معمول زمانی که در دکوراسیون اتاق مدیریت، قفسه یا کمدهای دیواری تعبیه نمی شود، باید فضایی مستقل ایجاد کرد تا بتوان روی آن تندیس و مجسمه هایی را قرار داد. همچنین نیاز است که مدیر فضایی برای گذاردن وسایل شخصی اش درون آن در اختیار داشته باشد. در چنین مواقعی استفاده از یک کتابخانه کوتاه کلاسیک (کردنزا) می تواند انتخاب بسیار هوشمندانه و مناسبی باشد.

همواره در نظر داشت باشید که قرارگیری کردنزا در کنار میز مدیریت باید به گونه ای باشد که مانع از دیده شدن زیبایی های میز مدیریت نشود. کردنزا خود یکی از المان های خاص دکوراسیون است که زیبایی مبلمان اداری را دوچندان می کند. بنابراین حتماً باید در جایی از اتاق قرار گیرد که به خوبی دیده شود. به عنوان مثال قرار دادن این مدل کتابخانه چوبی کوتاه در فاصله ای کم و در پشت یک دست نیم ست اداری حجیم و بزرگ یا یک میز کنفرانس اصلاً ایده خوبی نیست. زیرا علاوه بر اینکه این مبلمان مانع از دیده شدن زیبایی های کردنزا خواهد شد، باعث می شود چیدمان در آن سمت از اتاق متراکم و شلوغ به نظر برسد.

بهتر است این کتابخانه کوتاه را جلوی دیوارهایی قرار دهید که در پایین پنجره قرار دارند، یا محل نصب تابلو ها و تزیینات دیواری هستند. یا می توان آن را زیر دیوارهایی قرار داد که روی آن مانیتور یا صفحات نمایشی نصب می شود. به این شکل کارایی کردنزا و زیبایی آن دو چندان خواهد شد. حتماً باید فضای خالی کافی در اطراف این کتابخانه کوتاه کلاسیک وجود داشته باشد. وجود نور کافی و استفاده از نورپردازی های خاص و موضعی بر روی آن (مثلاً استفاده از آباژورهای تزئینی)، وجهه ای لوکس و منحصر به فرد به کردنزا و دکوراسیون اتاق می دهد. 

ویژگی های کردنزا کدام است؟

کردنزا ها از لحاظ ابعاد، فضاهای داخلی و کاربردشان ویژگی ها و دسته بندی های متخلفی دارند:

ابعاد کردنزا

از نظر ابعاد باید دقت کرد که ارتفاع کردنزا از میزهای اصلی که در اتاق قرار داده می شوند (مانند میز مدیریت یا میز کنفرانس)، بلندتر نباشد. با توجه به محدودیت ارتفاع، برای آنکه این بوفه مدیریتی همچنان زیبایی خود را حفظ کند لازم است که طول آن از 2.5 برابر ارتفاع، به هیچ وجه بیشتر نشود. به عنوان مثال اگر ارتفاع کتابخانه کوتاه خود را 90 سانتیمتر انتخاب کرده اید، حداکثر طول مجاز  2 متر و 25 سانتیمتر خواهد بود.

فضای داخلی کردنزا

فضای داخلی کردنزاها معمولاً چوبی و بدون شیشه است تا استحکام کافی برای قرار دادن لوازم سنگین را داشته باشد. درب های کتابخانه کوتاه می تواند کشویی و یا لولایی باشد. قسمت رویی کردنزا برای گذاشتن انواع دکوری، مجمسه و تندیس ها استفاده می شود. 

کاربرد کردنزا

کردنزاها بیشتر برای دکوراسیون اتاق مدیریت استفاده می شوند. هرچند از آن در اتاق کنفرانس، لابی و یا اتاق انتظار نیز استفاده می شود. برای اتاق کارکنان و فضای های غیر رسمی این نوع کتابخانه چوبی کوتاه کاربرد ندارد و برای چنین مکان هایی اغلب از محصولاتی مانند قفسه ها، بوفه ها، کمدهای اداری و کنسول ها استفاده می شود.

کردنزا کتابخانه چوبی کوتاه برای استفاده در اتاق مدیریت

استفاده از کردنزا در دکوراسیون اتاق مدیریت، همواره انتخابی مناسب و ماندگار است.

چه عواملی در تعیین قیمت کردنزا تاثیر گذار است؟

وقتی محصولی با چوب و روکش های چوبی ساخته می شود، ابعاد آن یکی از عوامل تعیین کننده قیمت خواهد بود. علاوه بر این نوع چوب، رنگ و جنس پولیش به کار رفته در آن نیز بر قیمت تاثیر زیادی دارد. میزان کار و جزییات ساخت نیز یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت این نوع کتابخانه کوتاه است. خیلی اوقات هزینه و دستمزد برای ایجاد انحنا و طراحی های ظریف،با کل دستمزد ساخت یک محصول برابری می کند. جزییاتی مانند منبت کاری،کتیبه، الماس کاری، خاتم کاری و انواع پتینه های طلاکوب و غیر طلاکوب نیز باعث بالا رفتن قیمت یک محصول چوبی می شود. به همین دلیل قیمت مبلمان اداری کلاسیک و مبلمان اداری سلطنتی در مقایسه با سایر سبک ها بیشتر است. 

عوامل دیگری مانند جنس و کیفیت یراق آلاتی مانند دستگیره، پایه، لولا، شیشه و اتصالات در تعیین قیمت نهایی یک محصول اهمیت به سزایی دارند.

در خلق یک شاهکار و تولید یک کردنزای لاکچری، از یک طرف تمام عواملی که در بالا نام برده شدند، نقش اساسی و ضروری دارند و از سوی دیگر خلاقیت و تخصص طراح و سازنده این نوع کتابخانه کوتاه کلاسیک که تماماً بر زیبایی نهایی و قیمت محصول تاثیرگذار هستند. طراح و سازنده هستند که با به کارگیری دانش و تبحر خود و شناخت دقیقی که از ابعاد و متریال دارند، می توانند زیبایی و خاص بودن را ایجاد کنند. اینکه طراح بداند کدام جزییات را در چه طرحی به کار ببرد و چه المان هایی را در کنار هم قرار دهد تا کردنزا هویت یکپارچه و ظاهری مثال زدنی داشته باشد، خود عامل موثری در زمینه بوجود آمدن یک محصول خاص است.

تاریخچه کردنزا چیست و ریشه کلمه آن از کجا آمده است؟

در زبان ایتالیایی این نام به معنای باور یا اعتماد است (از نظر ریشه‌شناسی به کلمه انگلیسی credence مرتبط است). در قرن شانزدهم، از کنسول ها و کمدهایی به منظور محل چشیدن غذا و نوشیدنی ها توسط خدمتکار برای یک لرد یا شخص مهم دیگر (مانند پاپ یا کاردینال) استفاده می شد تا اطمینان پیدا کنند که سمی در کار نباشد. با گذشت زمان این نام به محل و اتاقی اتلاق  شد که در آنجا این کار را انجام می دادند و پس از آن این نام به مبلمان رسیده است. 

این کلمه در فرهنگ لغت کمبریچ به این شکل تعریف شده است: نوعی کمد کوتاه و پهن و دارای چند قسمت است و گاهاً کشو دار که اغلب برای نگهداری لیوان، بشقاب و غیره استفاده می شود.

در وب سایت مرجع دیکشنری دات کام تعریف زیر ارائه شده است:

  • همچنین با نام Credence (اعتبار). بوفه یا قفسه، خصوصاً آنکه پایه ندارد.
  • یک قفسه بسته برای نگهداری کاغذها، لوازم اداری و غیره، اغلب با ارتفاع میز و مطابق با سایر مبلمان در اتاق مدیریت.

سخن آخر:

متخصصین و کارشناسان حرفه ای گروه ایپکا آمادگی دارند تا در خصوص اننخاب بهترین کردنزا که در هماهنگی با دکوراسیون اتاق مدیریت تان باشد، خدمات مشاوره ارائه نمایند. در ایجاد محیط کاری لوکس و شگفت انگیزتان، با ما همراه شوید.