صندلی مدیریت


بدون شک اتاق مدیریت یکی از زیباترین و اثرگذارترین اتاق های یک شرکت به حساب می آید زیرا پرستیژ و اعتبار مدیریت را به وضوح نمایش می دهد. علاوه بر طراحی و نورپردازی، مهم ترین چیزی که به سرعت جلب توجه می کند، مبلمان مدیریتی است که در آن اتاق قرار داده شده است و قطعاً در کنار میز مدیریت، این شکوه و ابهت صندلی مدیریت است که باعث زیباتر دیده شدن این مبلمان می گردد.

علاوه بر ظاهر زیبای صندلی مدیریت، کیفیت و متریال خوب آن نیز بسیار حائز اهمیت است زیرا مدیر یک شرکت روزانه ساعت های طولانی بر روی صندلی می نشیند و عدم راحتی صندلی مدیریت صرفنظر از آسیب هایی که به ستون فقرات و سلامت جسمانی او وارد می کند، می تواند منجر به خستگی و کاهش تمرکز و کارایی نیز شود.

صندلی مدیریتی در سبک ها و طرح های متنوع با توجه به سلیقه و نیاز مشتریان طراحی و تولید می شود. اما مهم این است که به دلیل استفاده طولانی مدت باید طراحی و ساخت آن به گونه ای باشد که پشت بدن شامل کمر، گردن و ستون فقرات را به خوبی پوشش دهد و حالت نشستن خوب و ارگونومیکی را ایجاد کند.

 

انواع صندلی مدیریت

صندلی مدیریت یکی از انواع صندلی اداری است که در مقایسه با سایر صندلی های اداری تفاوت هایی دارد و اصولاً زیباتر، راحت تر و از نظر قیمت نیز بالاتر از سایر صندلی های اداری می باشد. صندلی مدیریت در سبک های مدرن و کلاسیک تولید می شوند که در طراحی و ظرایف باهم تفاوت بسیار دارند.

ویژگی های صندلی مدیریت کلاسیک

این نوع صندلی جزو لاینفک مبلمان اداری کلاسیک است. صندلی مدیریت کلاسیک اصولاً بزرگ تر بوده و در ساخت آنها از دسته ها و پایه های چوبی استفاده می شود و اغلب قابی از چوب مرغوب به دور پشتی آن دیده می شود. منبت کاری های زیبا روی قسمت های چوبی وهمچنین پشتی های لمسه دوزی شده و رعایت تمام المان های سبک کلاسیک، اصالت و شکوه خاصی را به صندلی مدیریت کلاسیک می دهد.

ویژگی ها و مشخصات فنی صندلی مدیریت

صرف نظر از کلاسیک یا مدرن بودن صندلی مدیریت، بارزترین مشخصه صندلی های مدیریتی پشتی بلند و طراحی خاص آنها است که احساس برتری و شکوه را به مخاطب القاء می کند. معمولاً صندلی مدیریت این قابلیت را دارد که پشتی آن به وضعیتی شبیه به دراز کشیدن در بیاید تا احساس آرامش بیشتری را ایجاد نماید.

ارگونومیک بودن و راحتی از مهم ترین ویژگی های یک صندلی مدیریت می باشد. صندلی مدیریت به طور معمول بزرگ تر از صندلی های معمولی اداری است و همین امر ظاهری بهتر و شیک تر را در دکوراسیون ایجاد می کند. در هنگام خرید صندلی باید به نوع صندلی و نیازهای خودتان توجه خاصی بکنید زیرا هر صندلی مدیریتی با ابعاد و مشخصات فنی خاصی تولید می شود که متناسب با نیاز افراد است هرچند ویژگیهایی وجود دارد که صندلی های مدیریت حتماً باید داشته باشند.

۱- قابلیت تنظیم ارتفاع

ارتفاع صندلی مدیریت باید به راحتی از طریق اهرمی که در زیر صندلی قرار دارد، قابلیت تنظیم داشته باشد تا فرد بتواند بوسیله آن اهرم، نشیمن صندلی را در جهت افقی بالا و پایین کند و  ارتفاع صندلی را نسبت به میز تنظیم نماید تا در حین کار با خستگی در پاها و کمر مواجه نشود. درست نشستن در حالتی است که کف پا کامل به سطح زمین برسد و آویزان یا خم نباشد. همچنین زاویه بین ران و ساق پا در قسمت زانو باید ۹۰ درجه باشد. توصیه می شود برای راحتی بیشتر حتماً از زیر پایی استفاده شود زیرا با ایجاد یک سطح شیب دار فشار روی گودی کمر را کاهش می دهد.

۲- عرض و عمق نشیمن

قسمت نشیمن صندلی یکی از مهم ترین عوامل در راحتی صندلی است. کفی صندلی به طور معمول بزرگ و نرم است تا در نشستن های طولانی مدت باعث خستگی و کوفتگی عضلات نشود.

عمق نشیمنگاه باید به گونه ای باشد که وقتی فرد روی آن نشسته است، فاصله ی بین زانوی او و صندلی بین ۵ تا ۸ سانتی متر باشد زیرا اگر عمق صندلی زیاد باشد، زانوها در حالت بدی قرار می گیرند و اگر عمق کم باشد، دیگر احساس راحتی وجود نخواهد داشت. توصیه می شود که شیب نشیمن نیز قابل تغییر باشد.

کفی صندلی مدیریت معمولاً از فوم سرد مرغوب یا اسفنج دانسیته ۳۰ کیلوگرمی ساخته می شود تا علاوه بر احساس راحتی بیشتری که به افراد می دهد، در برابر تو رفتگی صندلی نیز مقاومت بیشتری داشته باشد.

۳- پوشش کامل کمر و ستون فقرات

پشت صندلی مدیریت باید قابلیت تنظیم و حرکت در جهت جلو و عقب را داشته باشد. وقتی فرد روی صندلی مدیریت می نشیند، ستون فقرات او می باید به خوبی پوشش داده شود تا از انحنای ستون فقرات به درستی محافظت شود. در غیر اینصورت به مرور زمان با نشستن های طولانی، این انحنا کم شده و در پشت خمیدگی ایجاد می شود که اصلاح آن نیز کار آسانی نخواهد بود. یک صندلی مدیریت ارگونومیک، با شبیه سازی این انحنای طبیعی، ناحیه کمری و قوس ستون فقرات را در حالت سلامت قرار می دهد.

۴- قابلیت تنظیم پشتی

انحنای پشت افراد شبیه به هم نیست، برخی کوتاه هستند، برخی بلند، برخی پشتی پهن تر دارند و برخی باریک تر. برای اینکه پشتی صندلی بتواند ستون فقرات را به خوبی پوشش دهد باید قابلیت تنظیم پشتی و بالا آمدن یا شیب گرفتن آن وجود داشته باشد و بتواند در بهترین و مناسب ترین حالت برای ستون فقرات فرد، قفل شود. برای جلوگیری از صدمات فیزیکی در طراحی صندلی مدیریت، خاصیت ارتجاعی بودن پشتی صندلی را در نظر می گیرند تا در هنگام استفاده از صندلی، کمر و گردن در موقعیت مناسبی قرار داشته باشند.

۵- جنس و متریال نشیمنگاه و پشتی صندلی

شاید جنس پارچه و یا چرم صندلی مدیریتی جزو موارد ارگونومیک در نظر گرفته نشود، اما حقیقت این است که جنس متریالی که صندلی از آن ساخته می شود به اندازه تنظیمات و قابلیت هایش اهمیت دارد. جنس پارچه یا چرم باید از جنس خوب و فاقد بو و عدم تغییر رنگ باشد و نرمی کافی را داشته باشد تا در نشستن های طولانی مدت فرد احساس راحتی کند. در صندلی مدیریت جنس چرم دارای ظاهری شیک تر و زیباتر می باشد و دوام بیشتری نیز دارد. استفاده از چرم ضد تعریق باعث جلوگیری از عرق کردن و مانع از چسبیدن به صندلی و احساس ناخوشایند می شود که برای یک مدیر اهمیت زیادی دارد.

 

۶- قابلیت تنظیم دسته ها

صندلی مدیریت ممکن است دسته داشته باشد یا نداشته باشد و این به ترجیح و سلیقه فرد بستگی دارد. اگر صندلی مدیریت دسته دار را انتخاب می کنید، دقت نمایید که دسته ها قابلیت تنظیم داشته باشند زیرا یکی از آزاردهنده ترین موارد، برخورد مداوم دسته صندلی با میز است. صندلی های مدیریتی دارای دسته های چوبی و یا دسته های فلزی با روکش های پلاستیکی بسیار مقاوم هستند که هنگام استفاده، باعث راحتی دست می شوند. آرنج ها باید به صورت هشت از شانه فاصله داشته باشند و در بسیاری مواقع دسته های صندلی این راحتی را برای مدیر به همراه می آورند تا در زمان تغییر وضعیت و حرکت آسوده تر باشد.

۷- قابلیت چرخش صندلی

یک صندلی ارگونومیک باید به راحتی جابجا شده و بچرخد. این قابلیت سبب می شود که فرد با کمترین نیرو و به راحتی صندلی خود را به جهت هایی که تمایل دارد، جابجا کند. به طور تقریبی هر فرد در هر ساعت نشستن بر روی صندلی، حدودا ۶۰ مرتبه قسمت بالاتنه خود را به اطراف و تکیه دادن به صندلی حرکت می دهد، به همین دلیل قابلیت چرخش راحت صندلی، بسیار حائز اهمیت است.

۸- پایه و چرخ مناسب

صندلی مدیریتی می تواند ۳ پر یا ۵ پر باشد اما عموماً پایه ۵ پر عملکرد بهتری داشته و به صندلی پایداری بیشتری می دهد. پایه از آهن با ضخامت مناسب ساخته می شود که بتواند وزن صندلی و فرد را به صورت مساوی بین تمام پره ها و چرخ ها تقسیم کند. اغلب پایه های صندلی ۵ پر دارای پوشش کروم-نیکل است که هم زیبایی محصول را به همراه دارد و هم باعث عدم زنگ زدگی در شرایط رطوبتی می شود.

جابجایی های طولانی در حالتی که فرد روی صندلی نشسته ، فشار بیشتری را به چرخ وارد می کند که گاهاً سبب خرابی و شکستگی چرخ می شود. اصولاً طراحی چرخ صندلی مدیریت برای استفاده روی سطوح صاف مانند سرامیک، موزاییک و سنگ است و استفاده از صندلی روی موکت، فرش و سطوح پرزدار، طول عمر چرخ را کم می کند. جهت کاهش صدا و حرکت روان صندلی مدیریت از چرخ های ژله ای بعنوان ضربه گیر استفاده می کنند و چرخ صندلی را به گونه ای طراحی می کنند که در برابر سایش مقاوم بوده و دوام خوبی داشته باشد.

نکات مهم در انتخاب و خرید صندلی مدیریت

علاوه بر موارد فوق که در خصوص طراحی مناسب و ارگونومیک صندلی مدیریتی بیان شد، بهتر است در زمان خرید و انتخاب صندلی مدیریت نکات دیگری نیز مورد توجه قرار گیرد:

۱- سبک صندلی مدیریت:

صندلی می بایست متناسب با سبک مبلمان اداری باشد، به این معنا که اگر برای دکوراسیون محل کار مبلمان اداری کلاسیک انتخاب گردیده، حتماً از صندلی مدیریت کلاسیک استفاده شود.

۲- ابعاد صندلی مدیریت:

می باید متناسب با ابعاد میز و ابعاد اتاق کار باشد؛ اگر فضای اتاق کار بزرگ است از میز مدیریت بزرگ و صندلی مدیریت بزرگ استفاده گردد تا شکوه و ابهت مدیریت به خوبی نشان داده شود.

۳- رنگ صندلی مدیریت:

بهتر است رنگ صندلی مدیریت تیره باشد زیرا لکه ها و کثیقی ها را کمتر نشان می دهد و فضایی شیک تر و با ابهت تر به صندلی می دهد

۴- تحمل وزن صندلی مدیریت:

اصولاً در مقایسه با سایر صندلی های اداری، صندلی مدیریت به دلیل ابعاد و جثه بزرگتری که دارد قادر است وزن سنگین تری را تحمل کند. اما در زمان خرید می باید نسبت به میزان وزنی که صندلی مدیریت می تواند تحمل کند، دقت کافی شود که متناسب با اندازه بدن کاربر باشد.

۵- ارتفاع صندلی و ارتفاع دسته:

تقریباً ارتفاع صندلی مدیریت باید یک چهارم ارتفاع بدن باشد. چنانچه صندلی مدیریت دسته دار است، ارتفاع دسته باید با ارتفاع میز مدیریت تداخل نداشته باشد.

 

تفاوت صندلی مدیریت و صندلی اداری کارمندی

شاید در نگاه اول تفاوت عمده ای بین صندلی مدیریت با صندلی اداری و کارمندی به نظر نرسد اما برخی موارد مانند ابعاد، جنس صندلی، پایه ها و نوع روکش در این صندلی ها متفاوت هستند که آنها را از هم متمایز می کند. معمولاً صندلی مدیریتی پشتی بلندتری دارد و از نظر ابعاد نیز بزرگ تر از صندلی کارمندی می باشد. روکش صندلی مدیریت بیشتر از جنس چرم است اما برای صندلی های اداری و کارمندی می توان از روکش های پارچه ای یا مخمل هم استفاده کرد.

یکی دیگر از ویژگی های صندلی مدیریت دو اهرمه (دو مکانیزه) بودن آن ها می باشد. یکی از اهرم ها ارتفاع صندلی را تنظیم می کند و دیگری برای قسمت پشتی آن استفاده می شود تا در تمام زوایای دلخواه تغییر حالت دهد و به صورت پشتی متحرک مورد استفاده قرار گیرد. این صندلی ها امکان قفل چند حالته نیز دارند. صندلی مدیریت نسبت به صندلی کارمندی مقاوم تر بوده و جنس پایه های محکم تری دارد.

جهت اخذ مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت ایپکا تماس حاصل بفرمایید.

محصولات ایپکا در این دسته بندی:


24 شهریور 1401

صندلی مدیریت کوئین

24 شهریور 1401

صندلی مدیریت کوئین

24 شهریور 1401

صندلی مدیریت کاریزما

23 مرداد 1401

صندلی مدیریت ویکتور