صندلی مدیریت چیست و چه تفاوتی با سایر انواع صندلی دارد؟

صندلی مدیریت یکی از انواع صندلی های اداری لحاظ می شود که در مقایسه با سایر صندلی ها، زیباتر و با کیفیت تر است. ابعاد بزرگ تری دارد و اغلب اصول ارگونومیک در آن به خوبی رعایت شده است. به دلیل ویژگی‌های فنی خاصی که دارند از نظر قیمت نیز بالاتر از سایر صندلی های اداری می باشند.

بدون شک اتاق مدیریت یکی از اثرگذارترین اتاق های یک شرکت به حساب می آید زیرا پرستیژ و اعتبار مدیریت را به نمایش می گذارد. علاوه بر دکوراسیون و نورپردازی خاصی که اتاق مدیریت دارد، مهم ترین چیزی که به سرعت جلب توجه می کند، مبلمان اداری است که در آن اتاق قرار داده شده است. به طور حتم در کنار یک میز مدیریت لاکچری، این شکوه و ابهت صندلی مدیریت است که باعث زیباتر دیده شدن این مبلمان می گردد.

علاوه بر زیبایی صندلی، کیفیت و متریال خوب آن نیز بسیار حائز اهمیت است. مدیر یک شرکت روزانه ساعت های طولانی بر روی صندلی می نشیند، بنابراین غیر استاندارد و غیر ارگونومیک بودن آن می تواند آسیب های جدی به ستون فقرات و سلامت جسمانی او وارد کند. همچنین راحت نبودن صندلی می تواند منجر به خستگی و کاهش تمرکز و کارایی مدیر هم بشود. بنابراین در مقایسه با سایر انواع صندلی، همواره توجه ویژه و خاص تری به صندلی مدیریت می شود.


انواع صندلی مدیریت چوبی کدام است؟


صندلی مدیریت چوبی در سبک ها و طرح های متنوعی طراحی و تولید می شود. از این رو بر اساس نیازهای مشتریان و مطابق با هر سلیقه ای می توان یک صندلی مدیریت شیک و لاکچری خریداری کرد. در هنگام خرید لازم است به طراحی خوب و ارگونومیک صندلی توجه ویژه ای داشت. صندلی باید به گونه ای باشد که پشت بدن شامل کمر، گردن و ستون فقرات را به خوبی پوشش دهد و حالت نشستن متعادل و ارگونومیکی را ایجاد کند.

صندلی مدیریت کلاسیک یکی از انواع خاص و پرطرفدار صندلی های چوبی مخصوص مدیریت است. صندلی مدیریت سلطنتی نیز یکی دیگر از انواع آن است. علیرغم شباهت های زیاد این دو سبک، تفاوت هایی نیز دارند که آنها را از هم متمایز می کند.  


صندلی مدیریت کلاسیک

جزو لاینفک مبلمان اداری کلاسیک است. این نوع صندلی اصولاً بزرگ بوده و در ساخت آنها از دسته ها و پایه های چوبی استفاده می شود و اغلب قابی از چوب مرغوب به دور پشتی آن دیده می شود. منبت کاری های زیبا روی قسمت های چوبی وهمچنین پشتی های لمسه دوزی شده و رعایت تمام المان های سبک کلاسیک، اصالت و شکوه خاصی را به صندلی مدیریت کلاسیک می دهد. 


صندلی مدیریت لاکچری

صندلی مدیریت چوبی با روکش چرم، طرحی مناسب برای مدیران خاص پسند


صندلی مدیریت سلطنتی:

برای فضاها و کسب و کارهای خاص و به سبک رویال، از صندلی مدیریت سلطنتی استفاده می شود. در این نوع صندلی جزئیات و کنده کاری های زیبا و فاخری بر روی قسمت های چوبی وجود دارد بطوریکه در همان اولین نگاه، توجه را به خود جلب می کند. صندلی مدیریت سلطنتی بیشتر انتخاب مدیران خاص پسند و طراحی های زیبا و لاکچری است.  

 در مقایسه با صندلی مدیریت کلاسیک، این صندلی ابعاد بزرگ تر و منبت های بیشتر و شلوغ تری دارد.


ویژگی ها و مشخصات فنی صندلی مدیریت چوبی

صرف نظر از کلاسیک یا سلطنتی بودن صندلی مدیریت چوبی، بارزترین مشخصه این سبک صندلی ها بزرگ بودن شان است. پشتی بلند و طراحی خاص آنها احساس برتری و شکوه خاصی را به مخاطب القاء می کند. معمولاً صندلی مدیریت این قابلیت را دارد که پشتی آن به وضعیتی شبیه به دراز کشیدن در بیاید تا احساس آرامش بیشتری را ایجاد نماید.

از آنجاییکه صندلی مدیریتی با ابعاد و مشخصات فنی خاصی تولید می شود، در هنگام خرید باید به نوع صندلی و نیازهای خودتان توجه خاصی کنید. برخی از ویژگی های فنی صندلی مدیریت لوکس به قرار زیر است:

داشتن اهرم های تنظیم و قفل


یک صندلی ارگونومیک باید اهرم های جهت تنظیم های مختلف داشته باشد. ارتفاع، شیب نشیمن گاه، پشتی صندلی ارتجاعی و دسته ها باید قابلیت تنظیم و شخصی سازی نسبت به آناتومی بدن فرد داشته باشد. همچنین باید بتواند در بهترین و مناسب ترین حالت برای ستون فقرات فرد، قفل شود.

صندلی مدیریت باید به گونه ای طراحی شده باشد که از ستون فقرات، گردن و شانه فرد به خوبی محافظت شود. به این طریق وقتی فرد برای مدت طولانی روی آن می نشیند، دچار آسیب های بدنی و دردهای عضلانی-اسکلتی نخواهد شد.


استفاده از جنس و متریال باکیفیت

جنس پارچه یا چرم صندلی مدیریت لوکس باید بسیار باکیفیت و ضد تعریق باشد تا هوا بطور مداوم در آن جریان داشته باشد. همچنین نسبت به تغییر رنگ و تغییر شکل نیز مقاومت کافی داشته باشد. چوب استفاده شده در صندلی های مدیریتی لاکچری از مرغوب ترین نوع چوب ها مانند گردو، روس، راش و غیره می باشد. روی آنها نیز عموماً با روکش های باکیفیت پوشش داده می شود.

صندلی مدیریت چرمی

صندلی مدیریت چرمی گزینه ای عالی برای دکوراسیون اتاق مدیریت

قابلیت چرخش و جابه جایی


یک صندلی مدیریتی باید به راحتی جابجا شده و فرد مادامیکه روی آن نشسته است، بتواند به اطراف بچرخد. پایه صندلی ها به صورت  3 پر یا 5 پر طراحی و تولید می شود؛ هرچند که پایه های 5 پر به دلیل استحکام بیشتر، پر طرفدارتر است. اغلب این پایه ها دارای پوشش کروم-نیکل هستند که هم آن را زیباتر نشان می دهد و هم مانع از زنگ زدگی آن می شود.

چرخ های صندلی مدیریت چوبی نیز باید حتماً باکیفیت و مرغوب انتخاب شود زیرا در حین جابجایی احتمال شکستگی و خرابی آن وجود دارد. از چرخ های نرم برای سطوح صاف مانند سرامیک و موزاییک استفاده می شود و از چرخ های سخت تر برای سطوحی مانند موکت و فرش. برای کاهش صدا و حرکت روان تر صندلی، از چرخ های ژله ای به عنوان ضربه گیر استفاده می کنند.


نکات مهم در انتخاب و خرید صندلی مدیریت


علاوه بر موارد فوق که در خصوص طراحی مناسب و ارگونومیک صندلی مدیریتی بیان شد، بهتر است در زمان خرید و انتخاب یک صندلی مدیریت لوکس برای دفتر کارتان، نکات دیگری را نیز مورد توجه قرار دهید:


سبک طراحی صندلی:

صندلی می بایست متناسب با سبک دکوراسیون مبلمان اداری باشد، به این معنا که اگر برای دکوراسیون محل کار مبلمان اداری کلاسیک انتخاب گردیده، حتماً از صندلی مدیریت کلاسیک استفاده شود.


ابعاد صندلی:

صندلی مدیریت می باید متناسب با ابعاد میز و ابعاد اتاق کار باشد. برای فضای کار بزرگ بهتر است از یک میز مدیریت بزرگ به سبک کلاسیک یا سلطنتی استفاده کرد. بطور حتم به تناسب آن لازم است از صندلی مدیریت کلاسیک یا سلطنتی استفاده کرد تا شکوه و ابهت مدیر به خوبی نشان داده شود.


رنگ صندلی مدیریت:

بهتر است رنگ صندلی مدیریت تیره باشد زیرا لکه ها و کثیقی ها را کمتر نشان می دهد و فضایی شیک تر و با ابهت تر به صندلی می دهد. هرچند بسته به رنگ دکوراسیون و سلیقه افراد هر رنگی را می توان برای صندلی مدیریت استفاده کرد.


میزان تحمل وزن:

در مقایسه با سایر صندلی های اداری، صندلی مدیریت به دلیل ابعاد و جثه بزرگتری که دارد اصولاً قادر است وزن سنگین تری را تحمل کند. اما بهتر است در زمان خرید نسبت به میزان وزنی که صندلی می تواند تحمل کند، دقت کافی شود که متناسب با اندازه بدن کاربر باشد.


تفاوت صندلی مدیریت و صندلی اداری کارمندی


شاید در نگاه اول تفاوت عمده ای بین صندلی مدیریت با صندلی اداری و کارمندی به نظر نرسد اما برخی موارد مانند ابعاد، جنس صندلی، پایه ها و نوع روکش، این صندلی ها را از هم متمایز می کند. معمولاً صندلی مدیریتی پشتی بلندتری دارد و از نظر ابعاد نیز بزرگ تر است. روکش صندلی مدیریت بیشتر از جنس چرم است اما برای صندلی های اداری و کارمندی می توان از روکش های پارچه ای یا مخمل نیز استفاده کرد.

یکی دیگر از ویژگی های صندلی مدیریت تعداد اهرمهای بیشتر آن برای تنظیمات صندلی مطابق با آناتومی بدن شخص است. این صندلی ها امکان قفل چند حالته نیز دارند. صندلی مدیریت نسبت به صندلی کارمندی مقاوم تر بوده و جنس پایه های محکم تری دارد.

جهت خرید صندلی مدیریت لاکچری و باکیفیت، از خدمات مشاوره رایگان شرکت ایپکا بهره مند شوید.


محصولات ایپکا در دفاتر مشتریان: